Vispasaules tīkls un kas to auž

Ierakstot adreses laukā ierasto www, parasti neiedomājamies, ko tie nozīmē. Vispasaules tīkls ir informācijas glabātuve, kuras tehniskās pastāvēšanas pamatā ir internets. Tātad burti "www" nenozīmē to pašu, ko vārds "internets". Internets ir milzīgs datoru skaits, kas savienoti vienotā tīklā.

Vienkārši sakot, informācija internetā ir sakārtota kā veb lapas jeb atsevišķi hiperteksta dokumenti. Lapas pēc satura ir apvienotas vietnēs. Vēl ir vebserveris jeb programma datorā, kura izmanto HTTP protokolu datu apmaiņai. WWW sastāv no simtiem miljonu vebserveru, kuros ir miljardi vietņu un simtiem miljardu interneta lapu.

Kurš izgudroja www?

Visiem ir zināms, ka vispasaules tīklu ir izgudrojis Timotijs Džons Bērnerss Lī. Viņš sāka veb vietņu izstrādi.

Viens no pirmajiem IT cilvēkiem ir dzimis britu matemātiķu ģimenē un ir atskaitīts no Oksfordas. Pēc tam viņš neatlaidīgi ķērās klāt (un pabeidza!) pie sava datora izveidošanas.

Par atskaitīšanas iemeslu strīdas vēl arvien: vai nu topošais sers un britu ordeņa bruņinieks ir sarīkojis hakeru uzbrukumu koledžas tīklā, vai izmantoja kodolfizikas datoru, lai spēlētu spēles.

Talantīgais speciālists nekur nepazuda. Viņš strādāja Eiropas elementārdaļiņu fizikas laboratorijā (CERN). Šīs laboratorijas fiziķi strādāja dažādās valstīs, un nebija viegli apmainīties ar pētījumu rezultātiem un idejām. 1989. gada martā Timotijs ierosināja hiperteksta sistēmu šīs problēmas atrisināšanai un ķērās pie darba.

1991. gada 7. augustā britu zinātnieks Tims Bernerss Lī publicēja pirmās veb lapas savā projektā World Wide Web. No 1989. gada marta Tims paspēja izveidot visu nepieciešamo, ieskaitot pirmo serveri un interneta pārlūku, lai internets kļūtu par realitāti.

Nobeigums

WWW vēsture ir interesanta. Tas radās divdesmitā gadsimta astoņdesmito gadu beigās kā instruments datu apmaiņai starp fiziķiem. WWW ir piedzīvojis vairākus attīstības posmus. Tagad tas apvieno miljardus cilvēku visā pasaulē. Sīkāk: https://lv.wikipedia.org/wiki/Tims_Bērnerss-Lī